Geoblog.pl    jekatherine    Podróże    Namibia samochodem - wzdłuż i wszerz    Zmiana klimatu
2023

Zmiana klimatu

Nambia
Nambia, Rundu

Nasz ostatni dzień w Etoszy postanowiliśmy wykorzystać do cna. Park musieliśmy opuścić do 15.00, jeśli nie chcieliśmy płacić za trzecią dobę (2 godziny, licząc od końca ostatniej doby, są darmowe). Do bramy w linii prostej mieliśmy ok. 150 km. Jeździliśmy przez 5 godz., od 9.00 do 14.00 po głównych i bocznych drogach prowadzących pomiędzy sadzawkami sztucznymi lub naturalnymi. Zobaczyliśmy sporo dużych stad różnych zwierząt. Podglądaliśmy ich sjestę, zaloty i niesnaski. Zabawa była wciągająca tym bardziej, że aktualnie jest dobra pora na oglądanie młodych. Świetne miejsce. Żałuję tylko, że nie powiodło nam się spotkać lwów.

Po południu wyruszyliśmy na północny-wschód do Rundu. Po drodze mieliśmy dwa krótkie postoje: pierwszy na udostępnienie lewarka, bo ktoś złapał gumę, drugi na Tsumeb, niewielkie, schludne miasteczko kopalniane założone w 1905 r. przez Niemców, będące zupełnym przeciwieństwem Kolmanskop.

Około 100 km przed dzisiejszym miejscem docelowym zaczęło się zmieniać otoczenie – zaczęły pojawiać się osiedla ludzkie, do tego zadbane, choć w dalszym ciągu składające się głównie z blaszanych bud, rzadziej – budynków z cegły, ogrodzonych za pomocą równo wbitych patyków. Pomieszczenia gospodarcze to głównie budowle w stylu tradycyjnym, a więc przypominające ule kryte strzechą. Ponieważ ten odcinek drogi pokonywaliśmy przed zmrokiem, widzieliśmy rozpalone ogniska do przygotowania jedzenia. Mnóstwo ludzi, w tym oczywiście i dzieci, pielgrzymowało z kanistrami po wodę. Do tego pełno było wracającego na noc bydła wzniecającego kurz. Sceneria robi wrażenie.

! Komentarze moga dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy

zwiedziła 11.5% świata (23 państwa)
Zasoby: 219 wpisów219 96 komentarzy96 4364 zdjęcia4364 0 plików multimedialnych0

20.04.2024 - 02.05.2024

17.02.2024 - 24.02.2024